Ryhmäpuheenvuoro Satu Tuominen, pykälä 39 Konsernitilinpäätös ja toimintakertomus 2024

Etusivu,Kirjoituksia

Arvoisa puheenjohtaja, hyvät valtuutetut, viranhaltijat sekä muut läsnä olevat.

Tänään käsittelemme Järvenpään kaupungin konsernitilinpäätöstä ja toimintakertomusta vuodelta 2024. Dokumenttia, joka ei ole vain tilinpäätös, vaan myös kertomus siitä, millaisia päätöksiä olemme tehneet, mitä olemme saaneet aikaan ja millaisia vaikutuksia toiminnallamme on ollut Järvenpään asukkaille.

Haluan aloittaa kiittämällä kaikkia valtuutettuja ja kaupungin työntekijöitä tästä valtuustokaudesta. Yhteistyömme on ollut avainasemassa siinä, että olemme tällaisessakin taloudellisessa ja maailmantilanteessa voineet viedä kaupunkia eteenpäin tavalla, joka on vahvistanut taloutta, osallisuutta sekä vastuullisuutta.  Toisaalta monet asiat ovat mallilla, johon suuntaan kehityksen kulun emme olisi suoneet menevän. Moni näistä liittyy valtakunnan tasolla tehtyihin päätöksiin, jotka heijastuvat esimerkiksi hyvinvoinnin ja turvallisuuden kokemuksen heikkenemisenä kuntatasolla.

Mutta kuten kaupunginjohtajakin omassa katsauksessaan toteaa, ”on syytä ottaa yllätyksiin varautuminen omiin käsiin.” Ja tätähän me jo olemmekin tehneet. Tilinpäätöksemme on 1,4 miljoonaa ylijäämäinen, olemme ryhtyneet normien purkuun valmistelemalla uudenlaista, ilmiöpohjaista hyvinvointi- ja turvallisuussuunnitelmaa, sekä pohtineet lähestymiskulmia kaupunkistrategian päivitykseen. Ensi kaudella tulossa oleva palveluverkon uudistaminen on tärkeä osa tätä kokonaisuutta. 

Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä on jo pitkään puhunut siitä, tulisiko meidän keskittää keskustelu siihen, mihin käytettävissä olevat määrärahat käytetään sen sijaan, että jatkuvasti pohdimme, mistä vielä voidaan tähän leikata. Nostetaan vähintään esille sitä, miten voimme huomioida paremmin lasten- ja nuorten hyvinvoinnin. Ennaltaehkäisyn. Koulutukseen ja varhaiskasvatukseen tehdyt investoinnit tukevat tasa-arvoa, ehkäisevät syrjäytymistä ja vahvistavat tulevaisuuden Järvenpäätä. Järvenpääläisiä. Se on tässä tilanteessa ensiarvoisen tärkeää.

Edelliseen monelta osin liittyen, on tärkeää saada myös nyt huimasti kiipeämään lähtenyt työttömyysasteen kasvu loppumaan. Ymmärämme hyvin, että työpaikkoja on tarjolla niukasti, kuitenkin keskittymällä tulevaisuuteen ja ratkaisuhin, joilla voimme tuoda esille uusia mahdollisuuksia, päästään monesti pidemmälle, kuin vanhaan keskittymällä ja siitä jatkuvasti nipistämällä. 

Jos jotain on jäänyt hampaankoloon, on sitä JYKin tilanteen ratkaisemattomuus, joka heijastuu kaikkiin muihin palveluverkon ratkaisuihin. Tämä olisi aina hyvä muistaa sekä ymmärtää. Lisäksi pitkään jatkunut toiminnan sopeuttaminen on johtanut henkilöstön kuormituksen lisääntymiseen. Tästäkin johtuen, tulisi katse suunnata mahdollisuuksiin ja uudenlaisiin toimintamalleihin. Henkilöstön kuunteluun. 

Olemme tehneet ja teemme jatkuvasti päätöksiä, joiden vaikutukset näkyvät kenties vasta vuosien päästä. Siksi me sosialidemokraatit sitoudumme myös jatkossa rakentamaan Järvenpäätä, jossa pidetään huolta niin ihmisistä kuin ympäristöstä. Reilusti, vastuullisesti ja tulevaisuuteen katsoen. 

Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä haluaa vielä toistamiseen esittää kiitokset kaikille valtuustoryhmille, henkilöstölle ja virkakunnalle menneestä nelivuotiskaudesta sekä toivottaa kaikille hyvää kesää!

Kiitos.