Kirjoituksia

Puheenjohtaja Pentti Virtasen tervehdyspuhe Terijoen Sos. dem. Työväenyhdistyksen 115-vuotisjuhlassa 07.10.2012

Puheenjohtaja Pentti Virtasen tervehdyspuhe Terijoen Sos. dem. Työväenyhdistyksen 115-vuotisjuhlassa 07.10.2012 Kartanonkoululla Arvoisa Herra Eduskunnan puhemies, arvoisat kutsuvieraat, hyvät Terijoen Sos.dem. Työväenyhdistyksen jäsenet ja ystävät, hyvät toverit. Sata viisitoista vuotta on kulunut siitä, kun vuonna 1897 lausuttiin nyt juhlivan Terijoen Sos.dem.…
Lue lisää

Terijoen sos.dem. työväenyhdistys 115 -vuotta

Terijoen Sos.dem. Työväenyhdistyksen 115-vuotijuhlia vietettiin sunnuntaina 7.10.2012 Kartanon koulun auditoriossa. Juhlapuhujana vieraili eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma joka oli huolissaan suomalaisesta vanhustenhoidosta. Hänen mielestään asia on korjattava tämän eduskuntakauden aikana . Kaupungin tervehdyksen juhlivalle yhdistykselle toi kaupunginjohtaja Erkki Kukkonen. Hän käsitteli…
Lue lisää

Kärsimyspääoma kuuluu kaikille

Olen kyllästynyt tämän päivän keskusteluun syrjäytymisestä. Milloin se oikein alkoi? Mitä sillä on saatu aikaan? Minulla ei ole vastauksia näihin kysymyksiin, mutta runsain mitoin hyviä muistoja ns. syrjäytyneiden kohtaamisesta Kuka on syrjäytynyt? Opetetaankohan sen tunnistamista jo peruskoulussa vai kodeissako. Ei sanomalehden sivua,…
Lue lisää

Opetusministeri Jukka Gutafsson Järvenpään SDP:n vieraana

Opetusministeri Jukka Gustafsson vieraili Järvenpään SDP:n vieraana tiistaina 16.10. Torilla jaettiin soppaa ja keskusteltiin ajankohtaisista aiheista. Paikalla oli myös reilusti Järvenpään SDP:n kunnallisvaaliehdokkaita. Kiitos kaikille osallistujille ja järjestäjille!
Lue lisää

Järvenpään SDP:n kunnallisvaaliehdokkaat – etsi omasi ja ota yhteyttä!

Sukunimi Kutsumanimi Ammatti S.posti Aalto (SIT.) Tiina Koulunkäyntiavustaja tiina.aalto@jarvenpaa.fi Aitta (SIT.) Reijo Ylilääkäri reijo.aitta@jarvenpaa.fi Arvola Pekka Toimittaja, teologian kandidaatti pekka.arvola@saunalahti.fi Asukas Janne Hallintojohtaja janne.asukas@gmail.com Bergholm Tapio Erikoistutkija tapio.bergholm@sak.fi Dhakal Prakash Opettaja, sosionomi prakash.dhakal@mail.com Enqvist (SIT.) Ari Erityisluokanopettaja, apulaislehtori arienqvist@gmail.com Erikson…
Lue lisää